Servis varhan v kapli Povýšení sv. Kříže na centrálním hřbitově v Krnově

👍 V kostele Povýšení sv. Kříže na hřbitově proběhl tento týden servis tamních varhan, které už nutně potřebovaly vyčistit a naladit.
👉 Práce provedl varhanář Ivan Bok. „Jde o barokní nástroj postavěný v roce 1732 opavským varhanářem Wenzelem Thielem a jedná se o jedinou jeho dochovanou práci,“ uvedl a prozradil, že varhany, které podle některých odborníků byly původně v kostele na Cvilíně, jsou trochu záhadou. „Do hřbitovního kostela byly přepraveny odjinud a na tom původním stanovišti měly ještě jednu stejnou skříň, takže stály nalevo a napravo od nějakého okna dvě varhanní skříně. V jedné hrály pedálové píšťaly, v druhé pak manuálové. Po jejich přesunu se pedálový stroj postavil dozadu. Kdy k tomu došlo, není známo. S určitostí jen víme, že Franz Rieger, otec bratří Riegrů, kteří v Krnově v roce 1873 založili velkozávod na stavbu varhan, tyto varhany v roce 1849 ladil a předělal měchy. Další věci se už můžeme jen domýšlet,“ řekl Ivan Bok.
Text a fotografie: Facebook Města Krnova