Setkání dětí a rodin na Prašivé již v sobotu 1. července

Milé děti, milí rodiče,

letní prázdniny již klepou na dveře, a to v naší diecézi také znamená, že se blíží Setkání dětí a rodin na Prašivé, na které vás všechny srdečně zvu. To letošní proběhne v sobotu 1. července s mottem „Sdílej naději“. Začneme v 10,00 hodin v areálu Kamenité, kde prožijeme mši svatou a po ní se vydáme na Prašivou. Tam bude pro vás kolem kostela připraveno mnoho zajímavých stanovišť. Věřím, že se tam setkáme.

Těším se na viděnou a žehnám do prázdninových dnů

+ biskup Martin

Když se řekne Prašivá… Je to nejen hora v nadmořské výšce 843 m nacházející se v Chráněné krajinné oblasti Beskydy, která je oblíbeným turistickým cílem, ale i poutní místo – na vrcholu Malé Prašivé stojí dřevěný poutní kostelík sv. Antonína Paduánského z roku 1640. Prašivá je však také ustálené pojmenování pro Diecézní setkání dětí a rodin s otcem biskupem, které se konává 1. července, a to již více než 20 let.

Pastorační centra naší diecéze (Centrum pro rodinu a sociální péči, Katechetické a pedagogické centrum a Diecézní centrum pro mládež) toto setkání připravují ve spolupráci i letos. Jeho mottem je „Sdílej naději“. Srdečně zveme děti, rodiny, prarodiče, kněze, jáhny, katechety, zkrátka všechny malé, větší i největší! Pojďme naději objevovat a nacházet, povzbuzovat se v ní a sdílet ji na setkání dětí a rodin v sobotu 1. července 2023. Věříme, že k tomu přispěje jak dopolední program v areálu Kamenité ve Vyšních Lhotách, tak odpolední stanoviště přímo na hoře Prašivá.

Dopoledne začneme v areálu Kamenité v 10.00 a po úvodním přivítání budeme slavit mši svatou s otcem biskupem Martinem a kněžími naší diecéze. Poté bude prostor na vlastní svačinku a cestu nahoru na Prašivou. Během výšlapu nás povzbudí citáty a myšlenky o naději. Od 12.30 se rozproudí život na louce mezi kostelem sv. Antonína a turistickou chatou a na 26 stanovištích budou čekat duchovní, poznávací, pohybové, výtvarné i hudební aktivity, kde se můžeme setkat, zakusit a sdílet naději mnoha různými způsoby.

Namátkou z nich vybíráme: Co bychom chtěli dělat, abychom přinášeli naději – do rodin, do farností, do zaměstnání? Sdílejme se s otcem biskupem Martinem. Přijďte se seznámit, jakou naději dávají zraněným zvířatům v Záchranné stanici a Domu přírody Poodří v Bartošovicích. Kde je naděje ukrytá v knihách, nám zprostředkuje Městská knihovna Frýdek-Místek. Přemýšlejte, jaké biblické příběhy o naději znáte. Zastavte se také u hasičů a zdravotníků, kteří dávají naději na záchranu života. Uvidíte a najdete naději ve věcech a dějích kolem sebe? Znáte organizaci Mary´s Meals, která dává naději na lepší život miliónům dětí? Kdo může být nemocničním kaplanem a jak může přinášet naději nemocným? Naději můžeme také čerpat v přátelství – přijďte si to vyzkoušet v jednoduché aktivitě. Věříme, že si z těchto a mnoha dalších stanovišť vyberete a že si je spolu užijeme! V 15.30 bude setkání zakončeno slavnostním požehnáním.

Přáli bychom si, abyste ze setkání odjížděli povzbuzení. Toto povzbuzení v naději na běžný život bychom také přáli patnáctileté Agátě, která je od svého narození pro těžké zdravotní postižení odkázána na pomoc ostatních. V září 2022 byla nucena podstoupit velmi těžkou operaci stehenních kostí a kyčlí. Nyní je před ní dlouhá cesta rehabilitace. Přímo na setkání můžete finančně přispět na její rehabilitační péči a na náročná terapeutická cvičení nutná ke stabilizaci zdravotního stavu a zabránění dalších komplikací.

Více informací o setkání postupně zveřejňujeme na prasiva.prorodiny.cz

Těšíme se na vás 1. července na Prašivé!

Napsala: Barbora Holoubková (psáno pro červnové číslo časopisu OKNO)