Pozvánka na XVII. benefiční koncert VÍDEŇSKÉ NOCTURNO, sobota 15. dubna v 17.00 hodin
V Koncertní síni sv. Ducha se v sobotu 15. dubna v 17.00 hodin uskuteční benefiční koncert pro Ukrajinu. Koncert pořádá Římskokatolická farnost ve spolupráci s místní organizací KDU-ČSL a za podpory města Krnova.
Zazní skladby Josefa Haydna a W. A. Mozarta, proto bude mít název Vídeňské nokturno.
Účinkují
Krnovský chrámový sbor / Jakub Osadník – varhany / Ludmila Boková ml. – flétna / Julie Boková – housle / Lenka Honková – housle, viola / Jakub Macháček – viola / Jan Zlámal – violoncello / Ludmila Boková – klavír
Diriguje: Václav Mička
Podrobný program
1. Notre-Dame – O filii et filiae
Jistebnický kanc. – Bůh všemohoucí
2. Josef Haydn – Missa sancti Joannis de Deo
Kyrie
Gloria
Sanctus
Benedictus
Agnus Dei
3. Johann Christian Bach (Henri Casadesus) – Viola Concerto in C Minor
I. Allegro molto ma maestoso
Přestávka
4. W. A. Mozart – Sonate in F KV 244
5. W. A. Mozart – Nokturna
Due pupille amabili KV 439
Se lontan, ben mio, tu sei KV 438
Piu non si trovano KV 549
6. W. A. Mozart – Andante in C KV 315
7. W. A. Mozart – Benedictus sit Deus KV 117
Historie benefičních koncertů
Od roku 2006 se jedná už o sedmnáctou benefici, kdy posluchači přispívají potřebným na Ukrajině mimo oficiální instituce právě díky Krnovskému chrámovému sboru a za účasti dalších vystupujících hostů pod vedením Václava Mičky. Ti všichni koncert připravují ve volném čase bez nároku na odměnu a dosud se jim podařilo vybrat přes 200 tisíc korun. Část z výtěžku byla směřována do partnerského města Nadvirna prostřednictvím Střediska humanitární pomoci a rozvojové spolupráce Diecézní charity Ostravsko-Opavské, převážně však slouží k podpoře charitativní činnosti misionáře P. Petra Krenického.
Ten po vypuknutí války odešel z Tjačiva v Zakarpatí o dva tisíce kilometrů dál do Melitopolu v Záporožské oblasti, kde organizoval pomoc pro seniory, nemocné děti a sirotky, lidi postižené válkou, raněné a trpící.
V dubnu 2022 bylo toto město obsazeno ruskými vojáky, Petr Krenický však navzdory obtížím pokračoval v pomoci potřebným až do svého zatčení. „Je to tam mnohem horší než v naší zemi v 50. letech. Už delší dobu jsem pociťoval zvýšený zájem tajné ruské policie. Několikrát prohledávali náš kostel i faru…“ sdělil v telefonátu s P. Petrem Karasem.
Na konci listopadu si pro něj přišli ruští vojáci, zatkli ho, spoutali a bili. Na hlavu mu nasadili pytel, který uvolnili, až když se začal dusit. Poté ho vysadili asi osm kilometrů od současné hranice mezi ruskými a ukrajinskými silami s tím, ať si jde, že ho stejně někdo cestou zastřelí. Za hranicí naštěstí potkal člověka, který ho zachránil.
O situaci ve městě pak Petr Krenický řekl: „Je to skutečná diktatura strachu, ale ještě mnohem horší, než za komunismu v naší zemi. Většina vojáků v Melitopolu jsou žoldnéři z nejchudších oblastí Ruska. Kradou auta, nábytek i všechno možné domácí vybavení. Častá jsou znásilnění a vraždy civilistů.“
Zároveň upozornil, že ruská propaganda je velmi účinná a ovlivňuje množství lidí po celé Evropě. „A to tak šikovně, že si to lidé ani neuvědomují. Jsou na tom podobně jako Adam s Evou, kteří naletěli hadovi a jeho našeptávání,“ dodal Petr Krenický, který nyní působí v zakarpatské horské vesnici Hanyči.
O misionáři P. Peteru Krenickém jsme informovali také v tomto příspěvku, více ZDE.
Text: Mgr. Ludmila Čajanová
Fotografie: © C.Stadler/Bwag; CC-BY-SA-4.0